Blog

Bazen eskiyen dekorasyonu yenilemek, bazen de kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla evimizi yenileme ihtiyacı duyarız. Ev tadilatı ve ev dekorasyonuna kalkıştığımız da bazı zorluklarla karşı karşıya kalabiliriz.
Bilhassa mutfak tadilatı, mutfak dekorasyonu ile banyo tadilatı, banyo dekorasyonu söz konusu olduğunda zorluklar daha da kendini gösterir. Çünkü sıfırdan bir dekorasyon daha kolaydır. Tadilat ve tamiratta; kırma, dökme, eşyaları taşıma zorluğu olduğu gibi maliyet konusunda sınırlar, bazen bütçenizi aşabilir. TADİLASYON ekibi olarak bir kaç adımda sizin için mutfak ve banyo tadilatı rehberi hazırladık.

TADİLAT VE DEKORASYONA NE ZAMAN VE NEREDEN BAŞLAYALIM?
Öncelikle tadilat yapılacak alanda durum tespitinin yapılması gerekir. Yapılacak keşifte, tesisat ve mobilya ile ilgili sorunlar varsa tespit edilir, ardında gerekli ölçüler alınarak mevcut durumun planı çıkarılır. Müşterinin talep ve istekleri, mekân durumu ve bütçeye bağlı olarak yapılacak tadilat ve dekorasyon işinin tasarım ve projesi çizilir.
Mutfak ve banyoda ihtiyaç duyulan lavabo, dolap, bulaşık makinası, buzdolabı gibi malzemelerin yerleri ve boyutları/konumları tespit edilir.
Mutfak ve banyolarda ıslak zeminlerin bulunması sebebiyle su, elektrik ve gaz tesisatının döşenmesi de hassasiyet istemektedir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN:

Web: www.tadilasyon.com
e-mail: info@tadilasyon.com
Tel: +90 532 414 53 97

KIRIM VE TESİSATIN YENİLENMESİ
Banyo ve mutfaklarda keşiften sonra yapılan projelendirmeye göre tadilat ve dekorasyon işleri için start verilir.
İlk olarak kırım ve taşıma işleri yapılır. Dolaplar, eviye ve tezgâh söküp duvar ve seramikler sökülür. Molozların taşınmasının ardından elektrik, su, doğalgaz gibi alt yapı unsurlara projeye uygun olarak yenilenir. Tüm alt yapı öğeleri mutfağın planlanan konumu ve tasarımına göre döşenmelidir.

YALITIM VE SERAMİK UYGULAMASI
Tesisat yenileme işlemi bittikten sonra alanın kaba sıva uygulaması yapılır. Sıva uygulaması tamamlandıktan sonra, mutfak zemininde oluşmuş bozuklukları gidermek için şap uygulamasına geçilir. Bu işleklerim yapılmasıyla hem uzun ömürlü düzgün bir yüzey sağlanır, hem de bir sonraki aşamada kullanılacak yapı malzemelerinde tasarruf sağlanmış olunur.
Ardından su yalıtım harcı ve su yalıtım köşe bantları suyun temas edebileceği tüm yüzeylere uygulanır. Bu işleme çok önemlidir. Mutfak ve banyolarda su yalıtımı uygulaması yapılmadığı ya da hatalı yapıldığı takdirde gerek alt katta su sızıntısı ve rutubet gibi problemler ortaya çıkabilir. Su yalıtım uygulamasından sonra seramik ve derz dolgu uygulamasına geçilir.

BANYO VE MUTFAK DOLABI MONTAJI
Seramik ve derz dolgu uygulamasından sonra, varsa boya işlemleri yapılır. Zeminin ayarlanmasının ardından banyo dolabı ya da mutfak dolabının montajına geçilir. Tezgâh konulur ve tezgâh arası seramikler döşenir, lavabo ve bataryaların montajının ardından mutfak ve banyo tadilat işleri bitmiş olur.
Mutfaktaki tüm işlemler tamamlandıktan sonra, musluklar ve prizler yerine takılır. Lavabo tezgâhın üzerine yerleştirilir. Son olarak da bulaşık makinası, fırın ve buzdolabı projede planlandığı gibi yerlerine konulur.

tadilasyon_iletisim

Bir cevap yazın